>
יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוךנשים

דף הבית » נשים » בנימה נשית זו


הפמניסטיות הדתיות עלו לכנסת


23/03/2016
מאת: מערכת מורשת
הפמניזם הדתי הגיע לכנסת בכנס הצדעה ראשון לנשים שעושות מהפכה בעולם היהודי


השדולה ליהדות ישראלית בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו) וח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אירחה פמניסטיות דתיות בולטות ביניהן: כלת פרס ישראל פרופ' אליס שלוי, פרופ' תמר רוס, חן ארצי סרור, שגית פרץ דרעי, שהרה בלאו.

השדולה ליהדות ישראלית קיימה כנס הצדעה לפמניזם הדתי במטרה לחשוף את חברי הכנסת לשינוי העצום שעובר על העולם הדתי ומסורתי בכל מה הקשור לנשים. בכנס השתתפו: פרופ' אליס שלוי - כלת פרס ישראל, גל גבאי - עיתונאית, שהרה בלאו - סופרת, ד"ר חנה פנחסי - מכון שלום הרטמן, רביטל וילזון יעקב - פובלציסטית, חן ארצי סרור - ידיעות אחרונות, שגית פרץ דרעי - עורכת דין, רני חזון וייס - מזכ"לית סיעת ירושלמים, יעל גידיניאן - פעילה חברתית ומכון שחרית, תהילה פרידמן נחלון - נאמני תורה ועבודה, עו"ד יעל רוקמן - מנכ"לית קולך, הרבה חיה רואן-בקר - התנועה המסורתית.

 

ח"כ רחל עזריה, יו"ר השדולה ליהדות ישראלית התייחסה לסערת חוק המקוואות: "המאבק סביב חוק מקוואות, הוציא את כולנו לאור, גרם לנו לשתף פעולה, נשים דתיות, חרדליות מסורתיות, חילוניות, כשברור שאנחנו, שקולנו לא נשמע בנושא, פתאום עולות מעל לפני השטח, ומדברות בקול צלול ובהיר. היה אפשר לראות איך בתוך הקואליציה מתגבשת קבוצה של חכיות מבהירות שלא יפגעו לנו בזכויות הטובלות, ושלא יקרה יותר שכל הדיון יהיה בין גברים, חילונים, חרדים, ודתיים, גברים שבאמת אין להם מושג בכל מה שקשור חוויית הטבילה.

קולנו חייב להישמע. שלשום קיבלנו תמיכה מהיועץ המשפטי לממשלה, ואתמול תמיכה נוספת מיור מפלגתי מפלגת כולנו, השר משה כחלון, שיודע היטב, שאי אפשר להשאיר קבוצות מודרות ומושתקות, ואי אפשר להחליט מעל הראש שלנו הנשים הטובלות." 

 

ח״כ אלעזר שטרן, יו"ר משותף השדולה ליהדות ישראלית: ״דווקא בימים בהם הממשלה מנסה להצר את צעדיהן של נשים, ובייחוד הנשים הדתיות, בין היתר באמצעות חוק המקוואות, חשוב להבהיר כי לא נאפשר לשוב לימים אפלים ביחס של המדינה לנשים. נלחם על זכותן של נשים הן במרחב הציבורי והן במוסדות הדת.שלנשים תהיה גם אפשרות לבחור . נאבק שתפקידי נהול יפתחו בפני נשים ונלחם על כבודן של נשים ובוודאי שעל מניעת השפלתן. היחס לנשים של גופי הדת הינו בעל השפעה רבה הרבה יותר. הוא לשמחתנו קובע גם את יחסם של הגברים לאותן מוסדות או במילים אחרות: הוא משפיע על משמעותה של היהדות ועל הרלבנטיות שלה עבור כלל החברה הישראלית ואף על יהודי התפוצות.״

 

פרופ' אליס שלוי, כלת פרס ישראל:

"התנועה לשחרור האישה שאף לשוויון מלא. מונח מאוד בסיסי בפמניזם זה סיסטרהוד. חשוב להכניס למעגל הזה גם נשים חרדיות."

 

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג: "אני משוכנע שהאתגר הגדול ביותר של היהדות במאה ה-21 זה שוויון לנשים, כיוון שזהו המכשול הגדול שמונע מנשים להיות שותפות בעולם היהודי. בארה"ב זה מורגש היטב וגם כאן בארץ. זה המכשול המרכזי." 

 

ח"כ עליזה לביא: "אני לא רגילה שמצדיעות לנו, הפמניסטיות. הפמניזם בכלל והפמניזם הדתי לא יכול לעצור במקום וחייב להמשיך להתקדם. אם קורה משהו היום באורתדוקסיה - זה הפמניזם הדתי." 


 

ח"כ מרב מיכאלי: "אני לא שוגה באשליה שאצלנו החילוניות השוויון המגדרי כבר סגור ואצלכן דיכוי וחושך. זו טעות נפוצה. במידה רבה אני מקנאה בכן כי לכן ברור במה להילחם לעומת אצלנו שכביכול השמיים הם הגבול. בישראל אין הפרדה בין דת למדינה אז הסוגיות המגדריות ה'הארד קור' קריטיים. אני בחורה לא מתפללת אבל זה לא משנה, כל עוד יש מקומות במדינת ישראל בהם כתוב שאין כניסה לנשים זה משפיע על כל אישה. אני רואה עצמי לגמרי שותפה לכל מאבק שנוגע בתחומים הכאילו הלכתיים ופנימיים כי בסוף אנחנו אחיות." 

 

רני חזון וייס, ממובילות 'תנו לטבול בשקט': "זה שסיפור המקוואות מצליח להישאר בכותרות כל כך הרבה שבועות מחזק אותנו מאוד. עשר שנים אני טובלת ורק בשנתיים האחרונות אזרתי אומץ לדבר על חווית הטבילה. אני חושבת שאחד הדברים שנתנו לנו את הכוח לצאת החוצה זה הרשת החברתית שבו גילינו שיש עוד נשים. קל להגיד עלינו שאנחו חבורת הזויות אבל הגיבוי מכן כאן בכנסת הוא שנותן לנו המון כח להמשיך."

 

יעל גידיניאן, פעילה חברתית ממכון שחרית: "יש הרבה סוגים של מאבקים נשיים ולא כל מאבק אוהב להיקרא פמניסטי. שמעתי גם מנשים חרדיות את הרתיעה מהמשם הזה. אנחנו הפמניסטיות הדתיות עדיין רחוקות מצרות של נשים רבות בחברה הישראלית. אנחנו צריכות לצאת מגל הטענות ולדעת לחבר את עצמנו למאבקן של נשים אחרות בחברה, נשים עניות שהחברה שלנו מלאה בהן. זה הזמן להתחבר לwomenism הכללי. 

 

ח"כ מרב בן ארי: "באתי לכאן כדי לשמוע, ללמוד, ולתמוך בחברתי ח"כ רחל עזריה. אמרתי השבוע לחבריי לקואליציה שלא צריך להיות רחל עזריה כדי להבין שחוק המקוואות הוא מטומטם." 

 

ד"ר חנה פנחסי, מכון שלום הרטמן: "זה שמשהו לא נוח לי לא אומר שמשהו לא נכון. לא נוח לי לראות נשים בתפילין וטלית, לא כך גדלתי, אבל אלחם שיהיה להן את הזכות לעשות כך. לא היה לי נוח לקרוא את מגילת אסתר, ועכשיו אני לא מסוגלת להיות מאחורי המחיצה."

 

רביטל ויטלזון יעקבס, פובלציסטית: "עם ילדה הראשונה עוד היה לי כוח למאבקים הפמניסטיים על עניינים מגדריים בגן. כיום כאמא לארבעה כבר אין לי את הכוח למאבקים האלה, אבל הם חייבים להיעשות."

 

שגית פרץ דרעי, עורכת דין: "אני גם אישה וגם מזרחית. כילדה מזרחית באולפנה הייתי מוקפת אשכנזיות. פמניסטית מזרחית דתיה באה מחברה פטריארכלית אבל גם האבא והסבא מדוכאים, אז אוסיף עליהם עוד מעמסה? אני מתחברת לפמניסטיות אבל מגלה שהן מהמעמד הבינוני גבוה ואני לא. הפמניזם הדתי הוא מודל פמניסטי אבל לא בהכרח שלי. רוב העניים הן עניות. רוב העניות מזרחיות. אז המאבק הפמניסטי שלי מאוד מורכב. אני לא עסוקה במניינים שוויונים ובמאבק הכותל. אני מזדהה אבל קוראת לחברות לתת יד לעניות.

להבט ההלכתי הספרדי יש המון מה לתרום בבניית חברה הלכתית צודקת. ליהדות ספרד היתה דרך אחרת לחלוטין להתמודד עם המודרנה. ההסטריה ותבהלה של יהדות אשכנז מהמודרנה לא נגעה ביהדות ספרד. הפקעת קידושין, כיסוי ראש, קריאת מגילת אסתר שמוציאה גברים לידי חובה, קריאה בתורה, עליה למניין בשבעה - הם כולם דברים שמותרים ביהדות ספרד."

 

ח"כ דב חנין: "מבחוץ מסתכלים על הציבור הזה בהמון הצלחה. רואים את התבונה בניהול המאבקים ומביעים הערכה ושתמשיכו ללכת בדרכן. אני מתחייב לעמוד לצדכן בכל דבר שאפשר. נגיע ליום שבו כנס הפמניזם הדתי יהיה הדיון המרכזי של הציונות הדתית בכנסת." 

 

חיה רוהן בקר, רבה קונסרבטיבית: "אני מרגישה קצת מוזר פה. פתרנו בתנועה המסורתית רבים מהדברים שהעלתן. צריך להפסיק לדבר על פמניזם דתי, ולהתחיל לדבר על דתיות פמניסטית." 

 
כתוב תגובה
הנך מוזמן להגיב על הפמניסטיות הדתיות עלו לכנסת
*שם:
  דוא''ל:
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines