>
יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוךנשים

דף הבית » נשים » בנימה נשית זו


מפתח הקסמים


22/10/2014
בטורה השבוע שירה גלבר מבקשת להזכיר את מפתח הקסמים שיש לכל אחד ואחת


מפתח הקסמים
את הטור שלי השבוע אני יכולה לסכם במילה אחת אבל מה הכיף בזה? ואם לא תצליחו להבין אותה כמו שאני רוצה שתבינו?
אז נעשה את זה לאט לאט... מבטיחה שבסופו ארשום אותה ותו לא.
התיישבתי לכתוב את הכמה מאות מילים שלי עם כל כך הרבה נושאים רצים בראש.
חלף בי הרהור נוגה בעקבות הגשם הראשון, הזיכרון מהגשם הראשון שנה שעברה, הבכי הענק ושברון הלב הלא הגיוני שליוו אותי עם המחשבה על שלומי, זה ששנא את החורף, זה שכשהשמש היתה נדלקת הנשמה שלו היתה מאירה וזולגת לו מהעיניים ומהחיוך הענק שלו. שלומי נמצא בירושלים, הקפואה, בהר הזיתים, מקום כל כך חשוף ומפחיד. הוא לבד, ויורד גם שם גשם וקר ורטוב ובטח כל כך עצוב לו, ולא עזרו לי המחשבות על כמה היה לו חם באותו הרגע וכמה הוא היה מלוטף מזיו השכינה, ההיגיון לא הצליח לעבוד, רק הכאב והקור והעצב הזדחלו לי ללב ולא השאירו מילימטר של כרית יבשה אצלי במיטה.
חלפה בי מחשבה אולי לחדד את עניין השבת העולמית שהולכת להיערך בשבת הקרובה, פרשת נח, הקמפיינים האינסופיים, ההזמנות לאירועים / לאירוחים ובכלל להכרה בשבת. שבת אחת עולמית שתשמר על ידי כל, והרי כולנו יודעים שרק שבת אחת חסרה לנו, שבת אחת מפרידה בינינו ובין הכמיהה של אלפי השנים, בין הצורך העצום שלנו ובין הגואל.
לרגע גם שקלתי לשתף בצפונות ה"כעבור שנה". בפחדים שלי שמתממשים אחד אחרי השני, בלבד העצום שמיום ליום מעמיק, בהתמודדויות השוחקות ובעזרה הנדרשת, באנשים שנעלמים לי לאט לאט מהחיים וכן, גם באלו שעדיין מפתיעים פעם אחרי פעם באהבה הלא מובנת מאליה שלהם, בהבנה ובעזרה ובכתף הרחבה.
אבל כשהתיישבתי לכתוב, דווקא אז עלם החמודות שלי החליט ליילל. טוב, הייתי עדינה, הוא צרח וצווח עד שחששתי שהשכנים מהבנין הסמוך מזעיקים את הרווחה. מסכנים גם הם, ילד מצווח מערב החג זו בהחלט לא חוויה נחמדה, לכי תסבירי להם שהוא "הנסיכה על העדשה" והשיניים שלו כל שן פנינה, ועד שנזכה לראות אותו מחייך בפה מלא שיניים מתוקות הוא ינעים לנו את הלילות בעיקר אבל גם את הימים בייללות שלא היו מביישות זמר אופרה מצוי.
אז תוך כדי הרגעה שלו מצאתי את עצמי לוחשת "ריבונו של עולם, עשיתי כבר הכל, שיחקתי, האכלתי, קילחתי, חיתלתי, שמתי בגד דק ואז עבה כי אולי קר לו והחזרתי לדק ארוך שלא יזיע מידי, חייכתי לו, דגדגתי, גרגרתי וברברתי ברמות שלא היו מביישות קומיקאי מצוי, עשיתי הכל ריבונו של עולם, ראית. עכשיו אני צריכה אותך, רק אתה יכול לעזור לי" וכל כך התכוונתי לזה. הבקשה הזו באה לי כל כך בטבעיות, כמו שאני נושמת ביקשתי ממנו, לחשתי לו, ואז נפל לי האסימון. הנה הטור השבועי שלי, הנה הנקודה אותה אני ממש ממש רוצה להאיר השבוע.
לפני כמה שנים נתקלתי בספר "תפילת נשים - פסיפס נשי של תפילות וסיפורים". כשקיבלתי אותו במתנה אמרתי תודה והנחתי אותו על המדף, "יום אחד כשישעמם לי אקרא אותו" כך חשבתי ואכן כך קרה. כמעט שנה לאחר מכן, שבת אחה"צ ומשעמם לי, סיימתי את הספר השבועי ואין לי מה לקרוא, מתוך ייאוש לקחתי את הספר והתחלתי לדפדף בו. היו בו מגוון רחב של תפילות והמיוחד שבהן הוא שהן היו תפילות של נשים, תפילות שכתבו נשים, תפילות שנוגעות ליום יום שלנו הנשים.
החל מתפילה טרם שחרית – תפילה אותה כתבה חיה פנחס כהן בה היא מבקשת סבלנות לילדיה, ברכה באוכל שהיא מכינה ו"אהבה.. לחלקה בפשטות בה פורסים לחם ומורחים חמאה כל בוקר".

תפילה בעת מתן שם לבת – "יהי רצון שתשרה עליה ברכתך, בצלם דמותך תקבל היום את שמה, מי ייתן שבמעשיה הטהורים תעשה אותו לשם ראוי לכבוד ויקר. יהי רצון.. ששם זה ייכתב לפניך בספר החיים והאושר..."
תפילת לאם שבנה משרת בצבא, תפילת הטוחנת, תפילת אשה בגיל המעבר, תפילות ותחינות לכל אחד מהרגלים והמועדים – כל אחת מהן מותאמת לנו הנשים וכן, גם תפילות למקרים מצערים של שכול ואובדן.
התפילות נכתבו חלקן על ידי נשים, חלקן חדשות מדורנו אנו וחלקן מדורי דורות, תפילות שהתגלגלו מפה לאוזן, מעל חבלי הכביסה, במקוואות, תחת חופות ולעיתים במטבחים הלוהטים של ערב חג.
התפילות היו כל כך מגוונות ומיוחדות והן נגעו בי, פתאום נוכחתי לראות כמה התפילה יכולה להיות אישית, נגישה, במילים ובמקומות שהסידור לא כתוב ללוות אותנו. שם בעצם נראה לי חל בי המפנה.
מפנה שעכשיו, לאחר ששלומי נפטר אני מרגישה שמתעצם מיום ליום.
יחד עם ההארה הענקית שבאה לי במשך השבעה על כמה אני מחובקת ועטופה בידיו של הקב"ה באה גם הקרבה אליו, ההרגשה שהוא אבא, שהוא פה, צמוד אלי הרבה יותר מפעם וכל שאני צריכה זה לבקש והוא יענה. אז התחלתי לבקש, בהתחלה עוד התנצלתי על העילגות שלי, שהמילים שלי הן לא ניסוחים לעילא ולעילא כמו בסידור אלא מילים של אישה פשוטה שצריכה, שנזקקת כל כך, שלחוצה ואין לה זמן לכתוב חרוזים אבל הבטחתי שהן מעומק הלב. לאט לאט גם זה נרגע לי, הרגשתי יותר ויותר נוח וקרוב, יותר פשוט לדבר, לספר לו מה אני חושבת שאני צריכה ולבקש ממנו שאם אכן זה מה שאני צריכה שהוא ימציא לי את זה כי רק הוא יכול, כי רק ממנו אני רוצה לקבל.
כשחיפשתי מילים יפות ומנוסחות יותר בשביל המצב שלי וחזרתי לספר תפילת נשים לא מצאתי שם תפילה לאישה אלמנה. היו שם לאם שכולה, לעילוי נשמת נשים שנרצחו על ידי בעליהן, ליתומה, תפילות מרגשות שעזרו לי לנסח את התפילה שלי אבל לא הביאו לי אותה מוכנה. אולי לכן התפילה כל כך שגורה על שפתי? המילים חרוטות לי על לוח ליבי וכל פעם שהן נלחשות הן רותחות יחד עם הדמעות שלי ואני ממש יכולה להרגיש איך הן מגיעות ישירות אל כסא הכבוד.
כמה מקרים קרו לי שבהם הרגשתי שזהו, אפסו כוחותיי, הרמתי ידיים ולחשתי תפילה. כמה הצטערתי בדיעבד שהתפילה לא נלחשה לפני כל המרוץ וההתשה שלי כי רק הייתי צריכה ללחוש, לבקש והוא סידר לי את הכל על הצד הטוב ביותר , אפילו טוב יותר ממה שאני חשבתי שיכול להיות. ואני לא מדברת דווקא על דברים הכרחיים, על צרכים פרטיים שלי, זה יכל להיות גם סתם ערב בו רציתי קצת זמן איכות עם המחשבות שלי והילדים נרדמו בו מוקדם למרות שזה לא היה צפוי או משהו שרציתי אני לעזור בו למישהו אחר שנזקק והוא סובב בכזו צורה מופלאה שאוכל לעזור. לא משנה מה זה היה, כל בעיה שהיא – תפילה והכל הסתדר.
תפילת נשים
כשהתפילה הפכה אצלי להרגל, לפעולה בסיסית כמו לנשום, הריאות שלי התרחבו הרבה יותר. הידיעה הברורה שיש לי אל מי לפנות,  שיש מישהו עצום שאצלו שום דבר הוא בגדר בלתי אפשרי ושאני רק צריכה לבקש והוא ישפיע, הכח והחוזק שהגיעו יחד עם הידיעה היו אוצר שלא יסולא בפז.
אז תגידו, לכתוב לכם טור על הקשיים, על העצב, על הלבד או על השבת שתצטרף לכל התפילות שלנו ותביא את הגאולה או פשוט לכתוב לכם על הכח, על העוצמה שיש למילים שלנו הנשים, כשהן פשוטות ואמיתיות ומתדפקות על דלתותיו של האבא הרחמן שלנו?
נראה לי שתסכימו איתי. יש עוצמות ומפתחות ששווה יותר לכתוב עליהן.
תפילה
 
כתוב תגובה
הנך מוזמן להגיב על מפתח הקסמים
*שם:
  דוא''ל:
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines