>
יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוךנשים

דף הבית » נשים » בנימה נשית זו


יום הולדת שמח?!


29/05/2014
במכתב מרגש, מלב של אמא אוהבת, שירה גלבר מנסה להסביר לבנה איך חוגגים יום הולדת פעם ראשונה בלי אבא


יום חמישי שמח נסיך שלי
הפעם אני חורגת ממנהגי ולא כותבת טור, אני אכתוב לך מכתב פה, בבית שלי שאתה לא מכיר.
הידיעה שלא תקרא אותו היום לא משנה במיוחד כי לא נראה לי שהמילים האלו הן מה שאתה צריך לשמוע אבל הן בהחלט משהו שהעט שלי צריך לפרוק מהלב.
אני מניחה שעוד כמה שנים כשתקרא את זה תבין ובינתיים רק מכינה לך את זה, צידה לדרך, כח להמשך.
יום הולדת של שמולי
את המילים שהיית צריך לשמוע הבוקר, המילים שלך, שמעת לקול מוזיקה מחרישת אוזניים שהעירה את כל הבית (ונס שאחיך הצעיר צלח את כל המחרוזת הזו בשינה עמוקה) שירי יום הולדת מאושרים. החיוך הענק שלי היה הדבר הראשון שראית הבוקר (נס שאת הלב המכווץ לא הצלחת לראות), הרגשת את החיבוק שלי וישר ראיתי איך העיניים שלך מחפשות משהו, כשראית את שלט היום הולדת שמח שלך החיוך המושלם שלך נמרח על הפנים וזה היה האות להתחיל בחגיגות. חגיגות בפול ווליום שהסתיר את הקרע בלב ואת הדמעות שאיימו להתפרץ שוב.
אתה מבין ילד?
את מסורת ימי ההולדת שלנו אני זוכרת מהפעם הראשונה, מהבית הראשון שלנו.
רצינו שכשתפקחו את העיניים ליום הראשון של השנה החדשה שלכם תחייכו, תרגישו אקסטרה וחגיגי ומיוחד. אז אבא ואני המצאנו לנו את הטקס המשפחתי שלנו. היינו מנפחים בלונים, קושרים שרשראות וקישטנו לכם את החדרים לפני שקמתם. לא משנה אם זה היה בשתיים בלילה שנייה לפני שהלכנו לישון או בחמש בבוקר כשקמנו במיוחד העיקר שנספיק.
זוכרת אותך מקפץ על המיטה בגיל שלוש, ארבע, חמש, שש ושבע. כל שנה מחדש באושר עצום כאילו לא האמנת שגם השנה זה יקרה. זוכרת את היומולדת האחרון שחגגנו לך יחד, גיל שמונה – טעם האבקה של הבלונים עדיין על הלשון שלי, השמש הקופחת בחדר השינה שלנו עדיין מורגשת ואחותך הקטנה שהתרגשה מכל הבלונים והיסתה אותנו כל פעם שדיברנו בקול מידי או כשהתפוצץ בלון כדי שלא תתעורר, זוכרת את אבא אומר לי "אבל קשרת 2 בלונים אדומים ברצף, בואי אנפח לו עוד כמה, שיהיה מגוון" ואיך הוא התעכב לפני השיעור שלו בבוקר כדי להשתולל איתך לצלילי "למי יש יום הולדת" שאתה כל כך אוהב.
יום הולדת - שלומי ושמולי
איך שכשצילמנו אותך במסעדה באותו היום אחר הצהריים הסתכלנו אבא ואני אחד על השניה והיינו בהלם – צמח לנו בחור בבית בלי ששמנו לב, איך זה יכול להיות?
זוכרת כאילו זה היה לפני רגע שנולדת. את ירידת המים והנסיעה לבית החולים.
כולם צחקו עלי שהגעתי מבושמת ומאופרת אבל לי זה היה ברור – נסיך צריך לקבל את כל הכבוד הראוי והטקס וכשהגחת במלאכיות ישר לידיים של אבא – כמה שהוא היה מאושר וגאה באותו הרגע כאילו הוא זה שילד אותך זה עתה לאחר לילה שלם של צירים. טוב, זה היה בערך ככה – אם לא הוא אני בספק כמה כוחות היו נשארים לי כדי לעשות את זה.

במשך שמונה ימים הוא התרוצץ, התלבט, דאג איזה כיבוד לתת למי, רצה בשבילך את הכי טוב שיש ויעידו על כך התמונות מהברית שלך – תמונות שלאחרונה קיבלו כל כך הרבה משמעות אצלינו, תמונות שלא נוכל לשחזר לעולם.
קיבלת את השם של סבא שלי, זה שכבר לא זכית להכיר אבל שהמידות האציליות שלו והפשטות שלו כל כך טבועים בך. זה שאני בטוחה שמחבק את אבא שלנו למעלה, מקל עליו את ההסתגלות ויחד איתו רווה ממך נחת בכל רגע בשנה האחרונה.
יקיר שלי,
הבוקר כששאלתי אותך מה ההחלטה הטובה שלך לשנה הקרובה ביקשת לחשוב על זה קצת ואני הרגשתי איך הלב שלי מחסיר פעימה שוב.
בגרת לי, אתה מבין כמה החיים לא פשוטים כבר, כמה לכל החלטה ומילה יש משמעות והשלכות ולא רצית להחליט כלאחר יד.
אני יודעת שהשנה האחרונה היא ממש לא מה שדמיינו. שכשחגגנו שנה שעברה לא עבר לך צל של ספק שלא נעשה את זה שוב השנה ואני מבטיחה לעצמי ולך שככל שזה תלוי בי נעשה את זה הכי קרוב שאפשר למקור וכל שנה, בלי להפסיק.
אני רואה כמה התבגרת לי, כמה אחריות אתה לוקח על עצמך, כמה אתה דואג, לאחותך הקטנה, לכולנו – דואג אפילו לי. מרגיש שאתה הגבר של הבית ובהרבה מובנים אתה אכן כזה.
אני מוצאת את עצמי יושבת לידך הרבה פעמים בערב, אחרי שאתה נרדם, מלטפת לך את הראש והלב מתחנן שתישאר לי ילד, שתעצור שנייה מהמרוץ הזה שמקיף אותך. במשך שבע שנים ארוכות היית הבייבי שלי ואתה לעולם תתפוס לי פינה כזו בלב – הילד הרגיש והמיוחד, הילד עם המנגינה הכל כך מיוחדת והקצב הכל כך מקורי. ילד נדיר שברגע אחד התהפכו לו החיים והוא מנסה למצוא את מקומו בין התמימות העצומה שקיימת בו והגאונות השונה שבה הוא ניחן.
השנה האחרונה לימדה אותי המון על קצה גבול היכולת שלנו, אתה לימדת אותי.
אם במשך עשרה וחצי חודשים ילדון חמוד שלא ידע מימיו אחריות מהי התמיד יום יום והשתתף בתפילות – לפעמים אפילו היה צריך לארגן לעצמו בעצמו את המניין – ותמיד אמר את הקדיש שלו בכזו גאווה וכוונה, אם אתה צלחת את המשימה הזו לאורך זמן למרות כל הויתורים שזה דרש ממך (הויתורים שלי הם כאין וכאפס לעומתך) ובעצמך, בלי אבא שייקח ויחזיר, השבוע הפתעת אותי כשאפילו הסתדרת בלי אמא שצריכה להזכיר – פשוט קמת והלכת כשהיית צריך, אין לי ספק שתוכל ותתמיד בכל דבר שתחליט ותרצה. שכל מטרה שתציב לעצמך תצליח לדבוק בה ולכבוש.
אמרת לי לא מזמן שאתה מרגיש שאתה חי חיים של ילד אחר. אני כל כך מבינה את זה וכאב לי לשמוע אותך חושב ככה – כי מה בסך הכל רצית? אבא שיבוא איתך בשבת לאבות ובנים? שיהיה גאה בך שלמדת בעצמך לרכב על אופניים, מה שהוא רצה ללמד אותך ולא הספיק? אבא שאפשר יהיה לצטט אותו בשיחה אקראית עם חברים (מה שאתה עדיין עושה בלי הפסקה אבל מה יהיה בעתיד?), להביא לבית ספר אם מישהו מציק או מרגיז? אבא שאפשר יהיה לחלוק איתו את כל החוויות ה"גבריות" ולהמשיך לצאת איתו לימי הגיבוש שהיו לכם – רגעים קסומים שאני שמחה שהספקתם לחוות.
אז נכון ילד, זה לא מה שאיחלת לעצמך ולא מה שאנחנו איחלנו לך ביום הולדת הקודם אבל אני בטוחה שהשנה, אני פה ואבא שלך בשמים, נפעיל את כל הקשרים והכוחות שלנו על מנת שהשנה הקרובה תהיה לך קלה יותר, מאושרת יותר מזו שחלפה ושהחלומות שלך יתגשמו ביתר קלות.
אני בטוחה שאי שם למעלה, אבא שלך יחד עם כל הגווארדיה המכובדת של המשפחה שלנו שאיתו רואים את מה שאני כותבת, ראו כמה בכיתי עליך אתמול בלילה והם לא יתנו לזה לא לקרות. הם יגשו ישירות לכסא הכבוד, בנעימות שלהם או אם יצטרכו הם אפילו יהפכו שולחנות כדי שלך יהיה הכי טוב שיש, כדי שלי יהיו הכוחות לעשות את זה וכדי שכולנו נחגוג איתך שנה של "יום יום חג".
החיים עוד לפניך אלוף שלי.
אמנם אתה מתמודד עם אתגרים עצומים אבל אתה עדיין ילד, תמשיך להיות כזה, תאחז בכל רגע של תמימות ואושר שיש לך – אני מבטיחה לעזור בזה – תמשיך לחייך ולהאיר לכולנו את הלב עם ההברקות שלך, תאהב בכל הכח בדיוק כמו שאתה יודע ותזכור ש...
"קום תהיה כל מה שבא לך, כי בשבילי אתה מלך העולם"
 
רשימת התגובות  
רק טוב - , 31/05/2014
שירה יקרה!
הלב נחמץ.
המון המון כוח ושתדעו ימים טובים ושמחים מאלה.
ורק בשורות טובות.
ממני תהילה, לשעבר יערי-
למדנו יחד ביסודי בבית וגן.
בשורות טובות.
המכתב - , 30/05/2014
המכתב מאמא שירה ריגש מאד !
שירה תהי חזקה !
אייי כואב - , 29/05/2014
ניסיתי לעצור את הדמעות בכח אך לא הצלחתי ,אפילו שאני מול המחשב בעבודה...

חזקי ואמצי ,ה` יהיה בעזרך וישלח לך ולילדיך את כל הטוב שבעולם.
מתפללת עליך תמיד!!!
כתוב תגובה
הנך מוזמן להגיב על יום הולדת שמח?!
*שם:
  דוא''ל:
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines