>
יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוךנשים

דף הבית » נשים » ארכיון


``מה` אישה לאיש``? או ש.. ``אולי טעיתי?!``


08/11/2012
מאת: אודליה מימון
לפני מספר ימים, ניגשה אלי נשואה צעירה ויקרה ואמרה לי בערך כך: "אני כל כך מתגעגעת לתקופה זו בשנה שעברה, היינו אז כחודש לפני החתונה, מאוהבים עד השמיים... ועכשיו הכל כל כך קשה לי! אני בוכה המון, נפגעת בקלות, מרגישה בעיקר חסימות והרבה מתח בבית. אוף! לפעמים אני חושבת, שאולי בכלל טעיתי..."


השנים הראשונות, ובפרט השנה הראשונה לנישואין, ידועות כשנים לא פשוטות לזוג הצעיר.
פעם שמעתי על מדריכת כלות המציעה לשים שלט על דלת של בני זוג טריים: "זהירות- כאן בונים". אז נכון, בהחלט כך הוא- בונים. בונים את יסודות הקשר, את יסודות הדיבור, החיבור, התקשורת ונהלי החיים. וזה לא תמיד קל.
 
זוגות רבים מספרים כי השנה הראשונה הייתה עבורם כשנה עוצמתית ביותר. עוצמתית אין הכוונה שלילית או חיובית, אלא מלאת עוצמה, השפעה, מלאת רגשות ותחושות. גם הקשיים וגם החוויות הטובות תופסים מקום רחב יותר בחיי הזוג.
 
אחת המחשבות שיכולה לצוץ בשנה הראשונה זה המחשבה "אולי טעיתי?", "אולי זה לא זה?", "היא בכלל לא דומה למה שרציתי מלכתחילה...", "פתאום גיליתי בו תכונות שאנו מאוד לא אוהבת, אולי טעיתי בבחירה שלי?!"  
זה עצוב ומדהים גם יחד, עד כמה שהמחשבות הללו מופיעות אצל הרבה זוגות בתחילת דרכם.
אני זוכרת זוג שהיו אצלי בייעוץ, ובאחת הפגישות סיפרה האישה כי חברה שלה שיתפה אותה השבוע שהיא מרגישה שאולי בעלה לא מתאים לה בכלל. ואז הוסיפה האישה בחצי חיוך : "זה ניחם אותי לדעת שהמחשבות הללו לא נמצאות רק אצלנו".
 
איך זה קורה לנו? הרי התחתנו עם כל כך הרבה תקוות וחלומות, איך פתאום עולות בנו כאלו מחשבות? התשובה נמצאת כנראה בעצם השאלה.
נדמה כי התקוות, החלומות אולי אפילו הדמיונות, הם הם הגורם העיקרי המשפיע ומעורר את המחשבות הללו.
 
רוב האנשים מגיעים ליום החתונה עם המון תוכניות, ציפיות, פנטזיות וחלומות. כל אחד רוצה ושואף לחיות חיים מתוקים ומושלמים עם אשתו או עם בעלה. חיי אושר והבנה, חיי שמחה, השלמה והדדיות. רצונות מתוקים ונפלאים יש לכולנו.
 
ומה קורה בפועל?
המציאות היומיומית היא תמיד יותר מורכבת מהמציאות הדמיונית, החלומית שלנו. בחלומות שלנו אין קשיים, אין בעל עצבני, או אישה עייפה, אין בית מבולגן, או מקרר שהתקלקל פתאום ולא יודעים מה לעשות. בחלום הכל הרבה יותר מואר ופשוט.
ואנחנו מתאכזבים. מתאכזבים מהמציאות האמיתית. בוכים, כואבים. "זה לא מה שדמיינתי", "זה לא מה שביקשתי". הבעל מתגלה לנו לפתע כיותר "עצלן" (או כל תכונה אחרת) ממה שחשבנו, או האישה מתגלה "כבלגניסטית" לא קטנה. ונהיה קשה. קשה באמת.
מצד אחד התחתנו, אנחנו שניים שהם – אחד. ומצד שני יש שוני, יש חוסר הבנה, יש פערים, יש תסכולים. וזה לא מסתדר עם התפילות שלי לחיי נישואין מושלמים ויפים. ואני עצוב. אני בודדה.
 
ואז עלולה לצוץ לה, בשקט בשקט (או גם בקול חזק...) המחשבה "אולי טעיתי?", "אולי זה לא זה?" ואנחנו יכולים ליפול בפח. המחשבה הזו מתחילה להפיל אותנו. אם לא נדע לעצור אותה בזמן, היא עלולה לגדול ולחבל לנו בקשר.
 
כשאנו עסוקים במחשבה "אולי טעיתי" באופן אוטומטי אנו יותר מרוכזים בחלקים השליליים שבזוגיות מאשר בחלקים הטובים. אנו מתחילים לשים את הדגש ואת עיקר תשומת הלב לנקודות שמפריעות לנו, וכך אנו מעניקים "הצדקות" למחשבה שלנו.
כשאנו שעסוקים במחשבה שאולי הוא או היא אינה הזיווג שלי בכלל, ממילא נוצרת חולשה ביכולת וברצון לתקן ולשפר. כשאיננו בטוחים שאיתו או איתה אבנה את הבית שלי, אז בשביל מה להשקיע? בשביל מה להתמודד? הרי אולי הכל כאן זמני ועוד מעט ישתנה? והרצון להשתדל ולעשות- פוחת.

ולהפך. כאשר ברור לנו שזה שלנו, כשאנו מאמינים שזה הזיווג שלי עם כל המורכבות והשוני בנינו- זה מחזק את היכולת שלנו, את הרצון והחשק להתמודד ולעשות, זה מחזק את גם את השמחה והאושר מהטוב שיש. כשאנו מאמינים שזה הזיווג שלנו, נשקיע הרבה יותר, נעשה, נפעל ונאמין בטוב. 
 
אז מה עושים? איך עוצרים את הגלגל? איך לא מוותרים? איך משקיעים ומתבוננים בטוב?
 
ראשית אנו מוכרחים להבין ולהשלים עם העובדה שהשנה הראשונה, או גם נישואין באופן כללי, הם לא רק כיף ואושר, יש בהם גם מורכבות ועבודה. כל בנייה, היא לא פשוטה. לחבר שני אנשים יחד, מרקע שונה, עם הרגלים אחרים, עם ציפיות אחרות, זה לוקח זמן. זמן, סבלנות והשקעה.
לוקח זמן להבין אחד את השפה של השני, להבין את הצרכים שלנו. לוקח זמן לתת אמון האחד בשני, לדעת לדבר נכון, לפתוח דברים, ולהאמין שבעצם שנינו רוצים שיהיה כאן טוב ואף אחד לא באמת רוצה לצער או לפגוע. ברגע שנקבל את הקשיים כמשהו נורמטיבי, טבעי, כחלק מהחיים, יהיה לנו יותר קל להתמודד עימם מבלי להבל או לחשוב שטעינו. 
 
שנית, כדאי מדי פעם להזכיר לעצמנו את אותם התכונות הטובות שיש בבן הזוג שלנו, או גם את הדברים הטובים והיפים שהיו ושישנם בקשר שלנו. ובטוח שיש כאלו. רק צריך להגדיל את המבט עליהם ולדעת לשמוח בהם ולהודות.
 
מה' אישה לאיש
 
כל החיים אנו משתדלים להתחזק באמונה ובביטחון בבורא עולם. ונדמה לעיתים כי דווקא בהתמודדות הזו, באופן לא מודע, אנו מוציאים את בורא עולם מהתמונה.
 
כאשר אנו מאמינים שכל אחריות הבחירה הייתה עלינו, זה באמת עלול להיות קשה. כי אנו הרי רק בשר ודם, ואולי טעינו? אך כאשר אנו מבינים ומאמינים שמי שברא ובחר באמת את הבן זוג הזה בשבילי זה- בורא עולם, אז המבט על המציאות יכול להשתנות.
הקב"ה הוא זה שעורר אותנו לרצות דווקא את אותו בן או בת זוג. הקב"ה הוא זה שגרם לנו להרגיש ש"איתה או איתו, אני רוצה להתחתן" או להבדיל גם זה שכיסה מעינינו תכונות מסוימת. הקב"ה הוא מזווג הזיווגים. הוא גרם לכך שעם הבחור או הבחורה הקודמים שהכרנו לא רצינו להתחתן ועם האחרון דווקא כן.
 
המחשבה הזו, האמונה הזו, יש בה בכדי לחזק, להרגיע ולתת לנו כוח. גם שקשה או מורכב, אנו מזכירים לעצמנו ש"מה' אישה לאיש"- זה הזיווג שלי, זה האישה או האיש המתאימים לי. ולא אף אחד אחר, וכעת יש לנו עבודה, התפתחות, צמיחה ודרך משותפת...
 
הגישה הזו יש בה גם בכדי לעזור לנו להכיל את המציאות, ולנסות להתקדם יחד מתוך אמונה ורצון. תפיסה זו מצמצת את ההשוואות (הלא מועילות כמובן...) ומגבירה את החשק לצמוח יחד. האישה שלי או האיש שלי- הוא האדם הטוב והמתאים ביותר עבורי!
 
המון הצלחה, שמחה, אהבה ואמונה!
 
הערה: ראשית, חשוב לציין שלעיתים ישנם מקרים קיצוניים, שבני הזוג מנסים לעבוד על הזוגיות, לצמוח, להשתפר, להתקדם ולברר, ובכל זאת אין מנוס מגירושין, וזה גם כן משמיים. וכל מקרה צריך בירור לגופו.
שנית, הקשיים בשנה ראשונה הם נורמטיביים, אך ברגע שנדמה שכבר קשה מידי, תמיד כדאי לפנות לייעוץ ולבקש עזרה והכוונה, שיכולים לסייע לרומם את הקשר ולבנותו בצורה טובה ושמחה.
 
אודליה מימון (MA) יועצת אישית וזוגית, מחברת הספר "אוצרות פנימיים" . לתגובות: otsarpnimi@gmail.com
 
כתוב תגובה
הנך מוזמן להגיב על ''מה' אישה לאיש''? או ש.. ''אולי טעיתי?!''
*שם:
  דוא''ל:
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines