>
יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוךנשים

דף הבית » נשים » ארכיון


מודעות עצמית - מדוע ולמה זה כדאי?


13/11/2011
רבים מדברים על חשיבות המודעות העצמית, אך מדוע בעצם זה חשוב כל כך? למה זה מועיל? ובאיזה אופן זה מסייע לנו לחיות חיים מאושרים ומשמעותיים יותר? כמה תשובות לשאלות החשובות


בפרשת 'לך לך' שקראנו השבוע מצווה בורא עולם את אברהם אבינו- "לֵךְ לךָ". בספר ליקוטי הלכות, ראיתי פירוש מעניין לכך:
"וזהו לֵךְ לךָ, לךָ דייקא שכל הילוכך ונסיעתך יהיו לך ואליך לבד, היינו לעצם נקודת האמת שזה עיקרך וחיותך. כי עיקר האדם הוא הנשמה הקדושה שבו...
שמה שנקרא אצל האדם 'אני', הוא רק עצם הנשמה... כי הנשמה הוא חלק אלוקי ממעל שהוא עצם האמת... היינו שבכל הילוכך בגשמיות ורוחניות תלך רק לך לעצמך לעצם נקודת האמת המושרש בך." (ליקוטי הלכות, חושן משפט, גניבה ה,ז-ח)
 
"לךְ לךָ"- לך לעצמך. לכולנו יש תפקיד גדול ומהותי בחיינו- לגלות את עצמנו, את הכוחות שתוכנו. להכיר את הפנימיות שלנו. להיות מחוברים לייחודיות שלנו, לנשמתנו ולפעול לפי האמת הפנימית שלנו.
 
ציווי זה נאמר אמנם לאברהם, אך הוא עיקרי ומהותי לכל אדם שרוצה לחיות חיים של משמעות ותוכן. הקב"ה מצווה כל אדם " לךְ לך". לךְ, להכיר את עצמך. לךְ בשביל להכיר את מי שאתה באמת. את נשמתך, פנימיותך. לפתח מודעות לפנימיות הייחודית שלך.
 
כולנו מורכבים מחלקים רבים, שונים ומגוונים. יש בנו רבדים שונים ועמוקים. לכולנו ישנם התמודדויות בחיים, ניסיונות, אתגרים. יש לנו תכונות טובות, כוחות, יכולות, ויש לנו גם רצונות ושאיפות. את כל החלקים הללו שבתוכנו אנו נדרשים לחשוף ולהכיר.
 
מדוע?
 
מודעות עצמית מחברת את האדם לעצמו.
ככל שאנו מכירים ומודעים לפנימיותנו, כך גדל החיבור שלנו עם עצמנו. דרך החיבור הזה אנו מסוגלים לבצע את תפקידנו בעולם ולחיות את חיינו בצורה שלמה יותר. המודעות הפנימית מאפשרת לנו להתקרב אל מהותנו, לזהות את תפקידנו להתחבר אל הנשמה שבנו.
 
מודעות עצמית מאפשרת התקדמות וגדילה.
בכדי שנוכל להתקדם לשנות ולהתפתח, אנו מוכרחים קודם כל- להכיר את עצמנו.
מי אנחנו? מהם כוחותינו? חולשותינו? היכן אנו חזקים והיכן חלשים? מודעות עצמית מאפשרת להכיר את מקומנו, את מצבנו הנוכחי. כאשר איננו מודעים למצבנו הנוכחי כיצד נדע להתקדם? כיצד נדע מה כדאי לנו לתקן ולעשות? על ידי ההיכרות הפנימית של האדם עם עצמו, הוא מסוגל לדעת ולבחון מה מתאים לו, מה כדאי לו, מה הוא רוצה, ובאיזה אופן.
 
מודעות עצמית היא גילוי המאפשר הקלה, שחרור וגדילה.
ישנם מצבים בהם אנו חשים בלבול, חוסר בהירות, תקיעות או סערה פנימית לא מובנת, תחושה זו יכולה להיות מעיקה ולא נעימה. לכן, כשהדברים מתבררים, כשהתמונה המעורפלת מתגלה, נוצרת בתוכנו- תחושת הקלה, רגיעה ולעיתים אף שמחה ושחרור. הגילוי הפנימי נותן תחושת הקלה. על ידי שאנו מגלים על עצמנו משהו חדש, בין אם זה גילוי של תובנה, כשרון או כל גילוי אחר, נוצר חיבור שלנו אל פנימיותנו, חיבור המאפשר התקדמות וגדילה.
    
המודעות העצמית מאפשרת לבטא את פנימיותנו ולהוציאה מהכוח אל הפועל.
שאדם מגלה את עצמו ומחובר לפנימיותו יש לו יכולת להשתמש ולנצל גילויים פנימיים אלו. כשאנו מודעים לרגשותינו יש לנו היכולת לבטאם ולהוציאם מהכוח אל הפועל בצורה חיובית ובונה. כשאדם קשוב למחשבותיו הוא יכול לבטא אותם החוצה מתוכו. על ידי שאדם מכיר את עצמו, את כוחותיו, רגשותיו, כישוריו, יש באפשרותו להוציאם מהכוח אל הפועל ובכך לגלות ולפתח את ה"אני" שלו.
 
נוסף על כך, מודעות עצמית מסייעת לנו לחשוף מקומות של חסרים וחסכים בנפש. גילויים אלו הם לעיתים כואבים, אך כשמתמודדים איתם בצורה נכונה וטובה גם הם יכולים להוביל אותנו להתפתחות ולצמיחה. דרך חשיפתה של נקודה פנימית בה אנו תקועים, חסומים או כואבים, אנו מאפשרים לעצמנו להתחיל להשתחרר מאותה הנקודה. כל עוד איננו מכירים בנקודות החסרות והכואבות איננו מאפשרים לעצמנו להשתחרר מהם ולתקנם. פעמים רבות הגילוי והטיפול בנקודות הללו מאפשר צמיחה נוספת, שחרור פנימי והקלה גדולה.
 
בהקשר לכך חשוב להדגיש כי יצירת המודעות הפנימית היא תהליך הדרגתי מתפתח ומתרחב במהלך החיים. 

 
לתוכו של האדם- אין סוף. נשמת האדם היא אינסופית, כך גם ידיעת האדם את עצמו היא אינסופית. בכל אירוע, בכל גיל, בכל שלב אנו מגלים רבדים שונים, כיוונים שונים, רגשות, מחשבות, שאיפות חדשות בעצמנו. כל עוד האדם חי, ביכולתו לגלות עוד ועוד.
 
ההיכרות העצמית- מקור לביטחון עצמי
 
בגיל ההתבגרות בעיקר אך גם בזמנים אחרים, קורה לעיתים שהאדם עומד מול עצמו ושואל:
"מי אני? מה אני בכלל? מה חשוב לי? מה אני רוצה מהחיים שלי? אני לא מכיר את עצמי!" זו עלולה להיות הרגשה קשה ומאיימת.
 
מדוע מאיימת?
התחושה שאיננו יודעים מי אנחנו, מה חשוב לנו וכדומה, מערערת את הביטחון שלנו, את תחושת המשמעות שלנו ואת חשיבות הקיום שלנו בעינינו. בזמנים בהם אנו מרגישים מבולבלים ולא מובנים לעצמנו התחושה העצמית קשה יותר. נערים ונערות בגיל ההתבגרות, בגיל של בניית הזהות העצמית חווים הרבה נפילות וסערות בגלל חוסר היציבות והבלבול הזה.
 
"מי אני בכלל? מה חשוב לי? איך חשוב לי? מה הדרך שלי בחיים?" שואלים הרבה מהמתבגרים.
 
הבלבול הזה, החיפוש הזה משפיע על תחושת הביטחון העצמי שלנו.
 
ולהפך. ככל שהאדם מחובר לפנימיותו, לרצונותיו, למחשבותיו, לכוחותיו, כך הוא יחוש יותר בטחון בחייו. החיבור של האדם לעצמו מחזק את תחושת המשמעות של האדם, את תחושת הקיום שלו וממילא את הביטחון העצמי.
 
אדם עם מודעות וחיבור פנימי יזדקק לפחות אישורים חיצונים לכך שהוא בעל ערך ומשמעות, הוא מרגיש זאת בעצמו.
 
זהות עצמית מסייעת בהשתלבות תקינה בחברה
 
כולנו יודעים כי לחברה, לסביבה, יש יכולת השפעה עצומה על האדם.
אדם שאין לו זהות משל עצמו, שלא חש את עצמו כמשהו ייחודי בעל דעה נפרדת משלו, יוכל להיגרר בקלות רבה יותר אחרי "דעת" החברה. כאשר האדם לא מחובר לעצמו, ישנו סיכוי רב יותר כי הוא יפתח אישיות הפועלת לפי "דעת הקהל", ולא לפי דעתו האמיתית. במצב כזה אנו עלולים להרגיש תלויים בחברה ובדעתה כלפינו.
 
ולהפך, החיבור של האדם לעצמו, לרצונותיו, מחשבותיו וכו' מאפשרת לו להשתלב בחברה בצורה תקינה יותר, להיות חלק ממנה מבלי ללכת לאיבוד בתוכה. לשמור על ה"אני" תוך כדי השתלבות בחברה. כאשר לאדם יש אישיות משל עצמו, כשהוא רואה את עצמו כמשהו ייחודי, הוא מסוגל להיות נאמן לעצמו ולדעותיו מבלי להיגרר אחרי "דעת הרוב". אדם כזה יחוש בטחון רב יותר לעמוד על שלו. הוא יוכל לפעול לפי מה שמתאים לו, לפי מה שנכון לאופי שלו, לאמונה שלו ולא לפי מה שהחברה מגדירה כנכון ומתאים.
במצב כזה, נוכל להשתלב בחברה מבלי להיגרר אחריה, נוכל להקשיב לדעת אחרים, אך גם להיות נאמנים לאישיותנו, והכל מתוך רצון לגדילה ללמידה ולהתפתחות.
 
בהצלחה רבה!
(מובא בקיצור מתוך הספר "אוצרות פנימיים")
 
אודליה מימון מחברת הספר "אוצרות פנימיים", יועצת אישית וזוגית, מנחת סדנאות לנשים בנושאים שונים ומדריכת כלות otsarpnimi@gmail.com
 
כתוב תגובה
הנך מוזמן להגיב על מודעות עצמית - מדוע ולמה זה כדאי?
*שם:
  דוא''ל:
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines